RTV Pančevo.

RTV Pančevo.

Radio Televizija Pančevo je preduzeće koje je registrovano za emitovanje televizijskog i radijskog programa. Radio Pančevo je počelo da radi u aprilu 1980. godine, TV Pančevo u decembru 1992. godine, dok je internet stranica RTV Pančevo prvi put postavljena 21. decembra 2009. godine.

Predsednik Vučić na Petrovačkoj cesti: Obaveza da stradali nikada ne budu zaboravljeni

FOTO: Tanjug/Amir Hamzagić

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić i predsednik SNSD Milorad Dodik posetili su mesto stradanja srpskih izbeglica u bombradovanju 1995. godine na Petrovačkoj cesti u selu Janjila kod Bosanskog Petrovca, a Vučić je poručio da je obaveza Srba da se tog zločina sećaju i da stradali nikada ne budu zaboravljeni.

Vučić je naveo da se 7. avgusta 1995. godine dogodio strašan zločin u toku proširene akcije "Oluja" kada su stradali izbegli Srbi iz različitih delova Krajine, najviše njih iz Donjeg Lapca i okoline, ali i iz drugih krajeva.

"Ovde su stradale čitave porodice: Drča, Dubajić, Kovačević, Vuković, Stjelja tako što je naišao hrvatski MiG-21, prvo raketirao nenavođenim zrnom, a onda, kada je video, prvo je dva kruga napravio, prvo je izvideo sve, pa se vratio, a onda to nije bilo dovoljno, pa je bacio i bombu", rekao je Vučić novinarima.

On je naveo da su tu stradali i Darinka Drča i njen unuk Jovica Drča i unuka Mirjana.

"I ovde smo mi dali za ovo mesto da se obeleži, nešto novca, niti je važan, ali kao neko ko je delimično odgovoran za trošenje budžetskih sredstava, želim da to znaju građani Srbije. E sad, ovde ima problema, mi ne možemo ovde da završimo kapelu zato što sad ovde planiraju da se gradi brza saobraćajnica. Kad će, nije ni važno, ali ne možemo ništa da uradimo. Ovde sad razmišljamo da zamolimo vladiku, mi ćemo da damo novac pa da pomerimo to 100 metara gore da bismo uvek mogli da obeležimo jedan od najstrašnijih hladnokrvnih zločina za koje niko nije odgovarao", naveo je Vučić.

Kako je rekao, obaveza nas Srba je da se tog zločina sećamo, da ga pamtimo, nikad ga ne zaboravimo, i da i ova stradala deca, ali i starci i svi drugi, nikada ne budu zaboravljeni. 

Kako je rekao, obaveza Srba je da se tog zločina sećaju, da ga pamte, nikad ga ne zaborave, i da stradala deca, ali i starci i svi drugi, nikada ne budu zaboravljeni. 

Na pitanje o četvorici hrvatskih oficira kojima se sudi u odsustvu u Beogradu i da li ima šanse da odgovaraju, Vučić je podsetio na raniju reakciju državnog vrha Hrvatske kada je poslednji put govorio o tome.

"Samo su rekli: "Naši oficiri su sigurni u Hrvatskoj, nikad im se ništa neće dogoditi. Znači, možete da ubijate Srbe, možete zločine da počinite koliko hoćete. Neće čak reći, neće čak ni da ćute, nego će da vam kažu - Oni koji su ubijali Srbe, to je okej, to je dozvoljeno. Ne mogu baš na taj otvoreni način, ali onako lepo upakovano, odlično možemo da razumemo. Uostalom, videćete, ja nisam od onih koji ne zna i neće da kaže da je bilo zločina koje smo mi počinili kao narod nad nekim drugim pripadnicima. Svakako da je bilo. A mi za to smemo, o tome smemo da govorimo, i to uvek", rekao je Vučić.

Zločin na Petrovačkoj cesti dogodio se 7. avgusta 1995. kada je pogođena kolona srpskih izbeglica iz Republike Srpske Krajine na kraju akcije hrvatske vojske i policije ''Oluja''.

Hrvatski MiG-21 ispalio je rakete na nenaoružanu kolonu civila koji su bežali na putu između Bosanskog Petrovca i Ključa.

U napadu je na licu mesta i od zadobijenih povreda poginulo 10 civila, među kojima je bilo četvoro dece i jedna trudnica, dok je preko 50 ljudi lakše ili teže ranjeno.