Baner
Baner
Baner

Crkva i vernici obeležili Savindan

PANČEVO, 27. januar 2012. (TV Pančevo) – Srpska pravoslvna crkva i vernici danas slave Svetog Savu, jednog od najznačajnijih srpskih svetaca, prvog sprskog arhiepiskopa zahvaljujući čijem dopsinosu i radu je srpska crkva stekla nezavisnost.

U pančevačkim hramovima održane su svetosavska beseda i liturgija povodom Savindana.

U Svetouspenskom hramu održana je liturgija kojoj je prisustvovao veliki broj Pančevaca, najviše mališana. Nakon liturgije i svetosavske besede, deca su recitovala i pevala pesme o srpskom prosvetitelju a onda su svima podeljenje perece i paketići sa slatkišima, koje je crkva pripremila.

Nekada su Srbi i pored rodne slave slavili i Svetog Savu kao kućnu slavu. Danas je i mnogim porodicama slava upravo Savindan pa su neki doneli i slavske kolače na osveštanje, dok su se mnogi i pričestitli.